Fabric yarn, czyli jak zrobić "włóczkę" ze starych obrusów, pościeli, tkanin.

Ha! Jestem nieco przewrotna, bo na zachętę uchylam rąbka tajemnicy i pokazuję moją nową kuchnię, podczas gdy dziś nie ona jest bohaterka dnia ;) 

Co w takim razie?

FABRIC YARN - recyklingowa "włóczka", świetna do szydełkowanie czy robienia na drutach, a wykonana z tkanin, którym chcemy dać nowe życie i przeznaczenie.

Jakiś czas temu pokazywałam Wam, jak zrobić jedną z jej odmian - T-shirt yarn, czyli bawełnianą włóczkę z tkanin z dodatkiem elastanu - np. starych koszulek czy legginsów.

Dziś - pora na włóczkę z tkanin nieelastycznych - sprawdzą się tu wszelkie stare, poprzecierane czy spłowiałe zasłony, poszwy na pościel czy prześcieradła.

Zrobienie własnej recyklingowej włóczki jest - jak zawsze u mnie - dziecinne proste, a możliwości spore - u mnie posłużyła ostatnio do zrobienia dużej osłonki na donice - zamieszkała w niej jedna z monster i średni zamioculcas - oczywiście w kuchni, żeby nie było, że tylko jako przynętę ją wykorzystuję ;)

Moja osłonka ze względu na spory rozmiar spokojnie zasługuje tez na miano tekstylnego kosza - i w tej roli tez świetnie by się sprawdziła, służąc do przechowywania włóczek, dziecięcych zabawek czy innych przydasiów.


Materiał, który wykorzystałam, to poliester - właściwie jego zalety były dwie - przyzwoity kolor i fakt, że miałam go bardzo dużo - 6,5 x 1,5 m, czyli prawie 10 metrów kwadratowych. Dlaczego nie wykorzystałam go inaczej? Przede wszystkim dlatego, że był odpadem produkcyjnym - po całości zdarzały się miejsca niezadrukowane, co nie wyglądało estetycznie.

Tyle tytułem wstępu, teraz przejdźmy do rzeczy:)

Jak zrobić fabric yarn?

Potrzebny będzie materiał, który chcemy przerobić na włóczkę i nożyczki.

Materiał nacinamy w równych odstępach - swój odmierzałam bez linijki, jedynie kierując się wzorem, odstępy wynoszą około 2 centymetrów - i to jest szerokość naszej włóczki.

Po takim nacięciu, większość nieelastycznych tkanin bez problemu da się na rwać na pasy - u mnie nie było z tym najmniejszego problemu. W przeciwnym razie - musimy pociąć go jak najostrzejszymi nożyczkami.

Za mną sporo darcia - wyszło mi aż 75 pasków, po 6,5 metra każdy, zatem miałam do dyspozycji niemal 500 metrów (dokładnie 487,5) fabric yarn - a to już sporo.

Paski możemy ze sobą zszywać (bardziej czasochłonne, choć estetyczniejsze rozwiązanie) lub związywać, którą to opcję sama wybrałam.

W miarę ich łączenia - wszystkie zwijamy w kłębek.

Przy dzierganiu osłonki/koszyka - podstawa jest szydełkowy okrąg ze słupków - jak go wykonać, przeczytacie tu -> JAK ZROBIĆ OKRĄGŁĄ PODKŁADKĘ ZE SZNURKA

Skończoną, kładziemy prawą stroną do góry i wbijając za każdym razem szydełko tylko w wewnętrzną część oczek słupków z ostatniego okrążenia naszej podkładki/podstawy. Zaczynamy od dwóch oczek łańcuszka, zastępujących pierwszy półsłupek pierwszego rzędu, w każdym kolejnym oczku przerabiamy półsłupki - po skończeniu pierwszego rzędy nie łączymy ostatniego oczka z pierwszym, tylko zaczynamy przerabianie po okręgu ("na ślimaka") - pozwoli to uniknąć powstania nieestetycznego miejsca łączenia.


Przyznam, że trochę wyszłam z wprawy i na początku szło mi dość wolno, ale szybko zaczęło być widać efekty:)


Rośliny świetnie się wpasowały (dwie spore doniczki) w nową osłonkę, zapewne dzięki jej słusznym rozmiarom (średnica 40 cm, wysokość 45 cm.)


Nie wiem, jak Wam, ale mi się podoba i myślę, że będzie tez dość praktyczna. Cieszę się, że wykorzystałam zalegający od kilku at w szafie materiał - Wam także polecam podobne czystki ;)

Teraz uciekam - post rozpoczynający cykl kuchenno-remontowy sam się nie napisze, a choć i tak jest już długaśny - końca jakoś nie widać ;)

8 komentarzy:

 1. Znakomity pomysł i piękny kosz..Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. robiłam taką włóczkę z podkoszulek:))ale do dziś jej nie wykorzystałam:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyszło świetnie :)
  Kadry z kuchni-super!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, bardzo dobry pomysł i pewnie z niego skorzystam, jak będę mieć trochę więcej czasu. Co więcej, bardzo ładna kuchnia, czarna lodówka to jest to, od dłuższego czasu szukam lodówki w tym kolorze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem wszystko fajnie napisane dziękuje za pomysły :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam tego bloga, jest świetny!

  OdpowiedzUsuń
 7. mnóstwo inspiracji na tym blogu!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.