DIY - Szydełkowa podkładka ze sznurka (okrągła).
Bobbinowe sznurki i sznureczki na dobre się u mnie zadomowiły. Grube, a przy tym przyjemnie miękkie - wykonane z nich przedmioty świetnie prezentują się w każdym wnętrzu.
Recyklingowa bawełna z poliestrowym rdzeniem sprawia, że wszystko, co powstanie z Bobbinów, będzie nie tylko przyjemne w dotyku, ale i wytrzymałe, nie straci wyglądu pomimo kolejnych prań.
Kiedy dobierałam kolory do zrobienia podkładki i kosza (tak! Jak zrobić kosz też Wam pokażę:) i szukałam najlepszej konfiguracji, powstał pomysł na hipnotyzującą podkładkę, którą zrobicie bez jakichkolwiek manualnych zdolności (może poza trzymaniem nożyczek). Ich ogromną zaletą jest niemal całkowity brak różnic w grubości między poszczególnymi kolorami, dzięki czemu łatwo je ze sobą łączyć.
Grubość sznurka to aż 9 mm, więc potrzebujemy do nich odpowiedniego szydełka. Bukowe szydła, mimo imponujących rozmiarów, są lekkie i świetnie leżą w dłoni. Producent zaleca rozmiar 16-18 mm, jeśli jednak macie nieco doświadczenia w szydełkowaniu - polecam Wam nieco mniejsze, dla mnie idealne okazało się 14 mm - splot jest bardziej zwarty, przez co gotowy wyrób - sztywniejszy. Nie rozciąga się w miarę użytkowania, a w przypadku koszy czy szydełkowych pudełek - świetnie trzyma kształt.
Zanim pokażę Wam, jak zrobić duży i pojemny kosz - także w wersji na kółkach - idealny np. do dziecięcego pokoju i przechowywania zabawek, zaczniemy od czegoś prostszego, ale i niezbędnego przy kolejnej lekcji, mianowicie okrągłej sznurkowej podkładki (tej samej, która później stanowić będzie dno kosza).
Zaczynamy od magicznego kółeczka - pierwszego oczka, na którym dziergamy początkowe okrążenie.
Rozciągamy je do średnicy niewielkiej bransoletki...
...i przystępujemy do dziergania na nim słupków - pierwszy w okrążeniu zawsze zastępujemy trzema oczkami łańcuszka.
Następnie zaczynamy dziergać słupki - po zrobieniu pierwszego powinniśmy już wyczuć, czy odpowiednio dobraliśmy rozmiar szydełka.
Kolejne słupki wykonujemy na magicznym kółeczku...
Pierwsze okrążenie to 12 słupków (3 oczka łańcuszka zastępujące pierwszy słupek plus 11 słupków).
Po zrobieniu 12 słupków, łapiemy mocno za luźną końcówkę sznurka tworzącego magic ring i mocno ściągamy - słupki utworzą nam wtedy ładne kółeczko. Zamykamy je wbijając szydełko jako do oczka ścisłego zamykającego, ale nie przerabiamy go dotychczasowym kolorem sznurka...
...tylko tym, jaki wybraliśmy dla drugiego okrążenia (u mnie to zmiana z szarego na grafit).
Zaciskamy mocno oczko zamykające i przystępujemy do przerabiania drugiego okrążenia.
Pierwszy słupek w okrążeniu zastępujemy trzema oczkami łańcuszka.
W górnym oczku każdego z słupków pierwszego okrążenia robimy dwa słupki.
Tym samym kończymy drugie okrążenie mając 24 słupki (3 oczka początkowe zastępujące pierwszy słupek plus 23 słupki).
Okrążenie zamykamy i zmieniamy kolor tak samo jak przechodząc z pierwszego okrążenia do drugiego.
W trzecim okrążeniu wykonujemy 3 oczka zastępujące pierwszy słupek, a następnie w co drugimi górnym oczku słupków drugiego okrążenia robimy po dwa słupki (1 słupek, 2 słupki, 1 słupek, 2 słupki itd.)- tym samym trzecie okrążenie kończymy mając 36 słupków.
Identycznie postępujmy z czwartym okrążeniem - 3 oczka łańcuszka zamiast pierwszego słupka, słupek, dwa słupki, słupek, 2 słupki itd. - ukończone okrążenie będzie miało 48 słupków. I te cztery okrążenia, których zrobienie nie powinno Wam zająć więcej niż ok. 30 minut wystarczą, by cieszyć się piękną, własnoręcznie zrobiona podkładką, która doda klasy Waszym wnętrzom i ochroni meble np. od zacieków czy odparzeń.
Na koniec zadbajmy o pochowanie luźnych kawałków sznurka - dzięki ich odpowiedniemu zabezpieczeniu mamy pewność, że nic się nie spruje. Odwracamy podkładkę na spodnią stronę i pomagając sonie cieniutkim szydełkiem i palcem - chowamy między splotami.
I voila!
Podkładka gotowa.
Może ktoś z Was pokusi się o zrobienie eleganckiego stołowego kompletu?
Zapiszcie sobie tę lekcję, bo już w kolejnym szydełkowym poście pokażę Wam, jak na bazie szydełkowej podkładki możecie zrobić wielki designerski kosz z lekkim efektem ombre:)
Piękne:) Podziwiam, jak ktoś ma takie zdolności, dla mnie to czarna magia zrobienie takiego mnie:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJak już raz się spróbuje i opanuje podstawowy - potem naprawdę jest z górki :)
Usuńfaktycznie świetnie wyglądają te sznurki :) może i ja się skuszę na coś ;) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPolecam - świetnie się z nimi pracuje, a ze względu na swoją grubość - są świetne do nauki szydełkowania i ćwiczeń dla początkujących :)
UsuńCzuję, że jednak jakieś manualne zdolności są w tym potrzebne i to już mnie na starcie dyskwalifikuje. :)
OdpowiedzUsuńzapewniam Cię, że choc znam tylko kilku szydełkujących mężczyzn - nie trzeba do tego zbyt wielkich zdolności ;)
UsuńPiękny wyszedł;) Ja ostatnio dostałam podobny uroczy koszyczek od blogowej koleżanki - sprawdza się świetnie!
OdpowiedzUsuńto prawda! Wyroby z tych sznurków są po prostu świetne, łatwe w utrzymaniu, bo zawsze można je wyprać i jak dla mnie - niezwykle piękne :)
UsuńMuszę się koniecznie nauczyć szydełkowania! Podkładki wyglądają świetnie
OdpowiedzUsuńto naprawdę nie jest trudne, a juz opanowanie samych podstaw otworzy przed Tobą ogromne mozliwości :)
UsuńTy to masz rękę do takich rzeczy! Tylko pozazdrościć! ;)
OdpowiedzUsuńręce mam zwykle niespokojne i muszą być zawsze czymś zajęte, staram się więc, by zawsze wyszło spod nich coś ciekawego ;)
Usuńjak myslisz, ale sznurka potrzeba na podkładkę o średnicy 70cm?
OdpowiedzUsuńGenialnie udało Ci się skomponować ze sobą kolory :) Jestem oczarowana! Sama postanowiłam coś takiego wyczarować, ale nie za bardzo wiem, jaki sznurek bawełniany powinnam kupić. Czy grubość ma duże znacznie przy użytkowaniu? Ja chyba wolałabym cieńsze pasma.
OdpowiedzUsuńCo zrobić gdy podkładka się skręca?:(
OdpowiedzUsuń