Jesienny wianek z jabłek.

Jesienne wianki jak żadne inne pobudzają wyobraźnię, a już samo planowanie, jak powinny wyglądać- szalenie podkręca kreatywność.

Wianek z jabłek to jedna z pięknych wiejskich tradycji - drobne sztuki, przeważnie tak zwane "spady" nawleka się na drut bądź sznurek (czyli "niza";) i wiesza w widocznym miejscu - na płocie, drzwiach, ścianie. Chłodne jesienne dni nie pozwalają im spleśnieć, a gdy jest dość sucho - pięknie się zasuszają. Z wianków suszonych na piecu ściąga się później jabłuszka na kompot.
Mam sporo szczęścia - korzenie mojej rodziny oplatają Polskę, w tym także jej przedwojenne obszary, stąd dużo u nas zwyczajów i tradycji. Nie jestem im ślepo wierna, traktuje czasem wybiórczo, ale niektóre są mi bardzo bliskie:)

Kiedy zawędrowałam dziś do starego, jeszcze poniemieckiego sadu, w nozdrza uderzył mnie słodki zapach jabłek. Objedzona jak mały prosiaczek, postanowiłam pozbierać też trochę maleńkich spadów - oczywiście z przeznaczeniem na wianek :)
Miał być kolorowy niczym najpiękniejsza odsłona jesieni - trochę na przekór szarzyźnie ostatnich dni. I chyba mi się udało;)

Pierwsze i najważniejsze, czego potrzebujemy, to oczywiście jabłka - z małymi łatwiej się pracuje, idealnie też, by miały w miarę zbliżoną wielkość.

Oprócz tego potrzebny nam metalowy wieszak (najlepsze są takie, na których odbieramy ubrania z pralni, ale sprawdzi się też dość gruby i sztywny drut, kombinerki, gałązki winobluszczu i/lub chmielu, ewentualnie szydełko do robienia dziurek w jabłkach.

Zaczynamy od wyprostowania zagięć w dolnych rogach wieszaka - niezbędne będą kombinerki.

Potem nadajemy wieszakowi kształt rombu...

...by ostatecznie osiągnąć kształt okręgu.

Teraz trudna część - musimy "rozkręcić" miejsce łączenia końcówek wieszaka, uważając przy tym, by nie odciąć kawałka drutu.

Końcówkę nie będącą uchwytem do zawieszenia, musimy maksymalnie wyprostować - nie może przypominać korkociągu czy choćby świderka.

Wbijamy drut w środek jabłka (zaczęłam od dołu, ale ostatecznie stwierdzam, że łatwiej wbijać się od strony ogonka), a samo "nawleczone" (nanizane czyli ;) jabłko przesuwamy po drucie aż pod uchwyt.
Czynność powtarzamy aż do momentu, w którym na nasz drut nie zmieści się już ani jedno jabłko - ja potrzebowałam dokładnie 21 sztuk.


Na koniec, oczywiście pomagając sobie kombinerkami, łączymy oba końce drutu i skręcamy je ze sobą. Pozostaje nam tylko udekorować nasz wianek gałązkami winobluszczu czy chmielu.

Łączenie drutu ukryłam dodatkowo pod owocami dzikiej róży na krótkich gałązkach.

Całość prezentuje się radośnie, oryginalnie i naturalnie:) Po prostu - wianek pełen jesiennych darów natury, idealny dla mnie, bo przeplatany kolorami ;)

O czym musimy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że to dekoracja głównie na zewnątrz - nie trzeba wiele, by domu do jabłek zaczęły się zlatywać muszki owocówki, a szyszki chmielu zaczęły się sypać. Na dworze wszystkie te procesy będą zachodzić wolniej. Niemniej - i we wnętrezu może to byc świetny pomysł na dekorację przyjęcia w jesiennych klimatach.


I coś mi podpowiada, że idealnie sprawdziłby się też w roli dekoracji jesiennego wesela - bardzo romantycznie, zdecydowanie naturalnie, troche boho... ;)


You May Also Like

12 komentarze

 1. Rzeczywiście wianek wygląda bardzo ciekawie :) Jako ozdoba na drzwi wejściowe dla mnie super! Ile taki wianek jest w stanie wytrzymać na dworze? Wiem, że wiele zależy od temperatury, ale przyjmijmy utrzymywanie się jakichś 8-15 stopni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładny a ile taki wieniec się utrzymuje na zewnątrz? Tego chyba noe napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna ozdoba. Jesień zawitała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wianek jest śliczny, wspaniale wybarwiony...

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię patrzeć, jak co powstaje. Wianek jest zachwycający. Kocham jesień, kocham jej barwy. Perfekcyjnie oddałaś piękno tej pory roku. <3 Pozdrawiam serdecznie. :

  OdpowiedzUsuń
 6. Wianek wygląda bardzo ciekawie. Podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy pomysł. Taki wianek jako dekoracja sprawdzi się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochana! Padłam z wrażenia- koło z wieszaka - jesteś NIESAMOWITA. Wianek MEEEEGAAAA! Zdolniacha z Ciebie. Ściskam

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam oglądać takie zdjęcia "w trakcie" i "po". Zadziwiający efekt, świetna robota!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda ślicznie, bardzo ociepla wygląd. Mam pytanie odnoście trwałości, jak długo jabłka zostają świeże?

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny pomysł! Wianek wygląda genialnie. Muszę taki zrobić :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.