Jak zrobić T-shirt yarn, czyli bawełnianą włóczkę DIY ze starych koszulek.

T-SHIRT YARN to recyklingowa włóczka, którą bardzo łatwo możemy wykonać sami, wykorzystując stare koszulki i inne rodzaje bawełnianej odzieży z dodatkiem elastanu. Jej zrobienie jest bajecznie proste i dziś pokażę Wam to krok po kroku.

Po ostatnim przeglądzie szafy okazało się, że kilka t-shirtów nie nadaje się już do noszenia. Postanowiłam jednak dać im szansę na drugie życie i przerobić je na włóczkę. Jako pierwsza powstała z niej osłonka na doniczkę, idealna dla mojej pięknej humaty.

Z CZEGO NAJLEPIEJ ZROBIĆ T-SHIRT YARN?

Bawełniane koszulki, polówki, cienkie bluzeczki czy dzianinowe sukienki, a nawet legginsy - wszystkie one nadają się do przerobienia na włóczkę, wystarczy je odpowiednio pociąć i zwinąć w motki.

Powyciągane, z plamami nie do sprania, podarte - teoretycznie nadają się do wyrzucenia, jednak można je jeszcze wykorzystać.

Najlepsze do pocięcia są koszulki bezszwowe, jednak to nie jest warunek konieczny. Jeśli szew nie jest zbyt gruby, lepiej go zostawić, niż zszywać mozolnie pasek po pasku. Na początek odcinamy dolny rąbek - ja traktuję go jako pierwszy odcinek naszej włóczki, bo gdy zbliżamy się do końca robótki bywa tak, że każdy kawałek jest na wagę złota;)

Kiedy dojdziemy do końca pierwszego rzędu, ucinamy materiał po skosie i później już tniemy go spiralnie okrążenie po okrążeniu.


W miarę cięcia, rozciągamy ucięte paski tak, by zwinęły się w rulonik...

...i zaczynamy zwijać w kłębek.

Kontynuujemy cięcie aż do podkroju pach. Oversizowy t-shirt w rozmiarze L dał całkiem spory kłębek -o wielkości wystarczającej właśnie na osłonkę na doniczkę lub niewielki koszyk na drobiazgi.

Rozpoczynając pracę nad robótką, musimy wybrać odpowiedni rozmiar szydełka, uwzględniając grubość stworzonej włóczki. Czym większe szydełko, tym praca posuwa się szybciej i jest łatwiejsza, jednak mniejszy rozmiar i wykonywanie ciaśniejszego splotu pozwalają uzyskać bardziej zwarta i sztywniejsza robótkę.

Dla dobranie najlepszego dla naszych potrzeb rozmiaru szydełka, przeróbmy kilka oczek czy nawet rzędów różnymi rodzajami i porównajmy.


Pracę nad osłonką zaczynamy od magicznego okręgu...

Na początku wykonujemy 3 oczka łańcuszka - zamiast pierwszego słupka.

Następnie wykonujemy 11 słupków...

Pociągając za luźny koniec włóczki- uważając, by go nie urwać;) , ściskamy nasz magiczny okrąg do oporu.

Pierwsze okrążenie kończymy łącząc jedenasty słupek z trzecim oczkiem łańcuszka zrobionego na początku.

Drugie okrążenie przerabiamy wykonując w miejscu każdego z słupków pierwszego okrążenia po dwa słupki. Pierwszy zastępujemy trzema oczkami łańcuszka.

Po zrobieniu 24 słupków kończymy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym.

Trzecie okrążenie zaczynamy trzema oczkami łańcuszka i słupkiem wbitym w pierwszy słupek poprzedniego okrążenia. W drugim słupku robimy jeden słupek, w trzecim - 2, w czwartym - 1 i tak do końca okrążenia.

Kończymy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym, mając 36 słupków.


By osiągnąć odpowiednią średnicę osłonki, wystarczyły mi trzy okrążenia - one stanowią spód. Czwarte okrążenie to już ściany. Zaczynamy od dwóch oczek łańcuszka, a następnie w każdym słupku, wbijając się w jego zewnętrzna część, przerabiamy półsłupek.

Każde okrążenie kończymy oczkiem ścisłym zamykającym, a kolejne rozpoczynamy dwoma oczkami łańcuszka.


W moim przypadku ścianki pojemnika to 11 rzędów półsłupków - akurat taka wysokość była mi potrzebna i akurat tyle włóczki zużyłam :)

W przypadku szydełkowych koszyczków, które chcemy wykorzystać jako osłonki na doniczki, w środek niezbędne jest włożenie podstawki, co umożliwi bezproblemowe podlewanie kwiatów.


Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?


CO MOŻEMY WYKONAĆ Z T-SHIRT YARN?

kosze, koszyczki i pojemniki,
osłonki na doniczki,
torby,
chodniki i dywaniki,
poszewki na poduszki,
kapcie,
siedziska na krzesła,
minimalistyczna biżuterię
i wiele, wiele innych:)

Jeśli na początek chcecie skorzystać z gotowej T-shirt yarn - na rynku jest ich olbrzymi wybór:) Poniżej przykład pufy/poduchy zrobionej z ich użyciem. TU (klik) znajdziecie dokładna instrukcję jej wykonania.


JAK PRAĆ WYROBY Z T-SHIRT YARN?

Dokładnie tak samo, jak ubrania, z których jest wykonana. Jeśli jednak nie pamiętamy zaleceń producenta, większość bawełnianych tkanin z dodatkiem elastanu najlepiej prać w temperaturze 30-40 stopni. 

**************
Jak Wam się podoba taka forma recyklingu? A może sami zrobiliście coś ciekawego z T-shirt yarn?

7 komentarzy:

 1. fajnie z nich dziargasz/szydełkujesz , ja już od dawna robię sobie z nich naszyjniki :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie przedstawiony cały proces wykonania ! Ja już kiedyś robiłam taką Włóczkę z koszulek i wydziergałam z niej dywanik. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Ja od kilku miesięcy kulam swój koszulkowy sznurek, bo ciągle jest coś ważniejszego ;) mam trochę inną metodę, ale efekt wychodzi ten sam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo, widzę że nie ja jedna jestem w ferworze cięcia koszulek :) U mnie ostatnio powstały dwie poduszki (jeden prototyp i jedna właściwa, która mi się bardzo, bardzo podoba), siedzisko, które ma być podnóżkiem, ale jeszcze nie dorobiło się nóg, a teraz z t-shirt yarn tkam kolejną poduszkę. Fajna to sprawa, takie wykorzystywanie czegoś, co już mamy. Znalazłam też fajny sposób łączenia fragmentów przędzy-dzielę się nim na blogu, niech inni też korzystają! Pozdrawiam, Marta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No popatrz, a ja jeszcze do tej pory nic nie robiłam z takich bawełnianych "włóczek" !

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczny pomysł. Wykorzystujesz starą, niepotrzebną rzecz (koszulkę) i już za to wielki plus. Nie powiększa ilości śmieci, więc pomysł super Eko. Nigdy nie pomyślałam, ze można mieć dla starej koszulki takie zastosowanie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.