Jak wprowadzić styl urban jungle do wnętrza? Natura w motywie i doniczkach.

Trend urban jungle podbija nasze wnętrza - ku mojej ogromnej radości. W końcu nie jestem dziwakiem, który - jak się okazuje po fakcie - trendy wyprzedza, tylko spokojnie płynę sobie w ich nurcie. Chociaż - może zasłużyłam na miano trendsettera?

Lubię cały roślinny świat - zresztą wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że z wzajemnością. To szczęście mieć takie "zielone ręce" i móc się bez większych przeszkód otaczać ulubioną zielenią. Pełno jej w naszym domu, bo udało mi się zaszczepić miłość do niej i Marcinowi, i Kornelce. Zresztą styl urban junge jest wprost stworzony dla nas - bujna roślinność wspaniale komponuje się z ciemnymi, masywnymi meblami i tak przez nas ulubionymi kolorami ziemi, miedzi i złota.

Jak wiecie - albo i nie - nasz salon czeka na remont. Czeka, czeka i doczekać się nie może, bo wielką stałą w naszym życiu są ogromne deficyty czasowe. Trwając jednak w tym oczekiwaniu, jakoś przechodziłam do porządku dziennego nad faktem świecącej pustką ściany i to od... pięciu lat. W końcu jednak powiedziałam DOŚĆ, bo choć Marcin zapewnia "w tym roku na bum cyk cyk działamy", to trochę już życie znam ;)

Pomysł galerii starych ramek wciąż mi się gdzieś w głowie przewija, jednak nie do końca skrystalizowany. Rozważałam wymalowanie wielkiej miedzianej mandali, przyklejenie botanicznej tapety i kupienie kilku obrazów, ale do żadnej z tych opcji nie byłam w stu procentach przekonana. Wreszcie w sukurs przyszły mi plakaty od Posterilla.pl

Plakat, grafika czy obraz, ale także drukowane w roślinne motywy tekstylia, to najprostszy sposób na wprowadzenie zieleni i natury do naszych wnętrz. Natury samowystarczalnej, bo cieszącej oczy bez względu na temperaturę, ilość światła w pomieszczeniu czy regularne podlewanie. Plakat bez żadnych uszczerbków wybaczy nam nam dłuższy wyjazd czy zwykłe zapominalstwo, a wydrukowany na wysokiej jakości papierze - będzie cieszył przez lata.

Plakaty, które tak wspaniale odmieniły naszą nudna ścianę, dostępne są w czterech rozmiarach - wybrałam największy o wymiarach 50 x 70 cm oraz w opcji z sosnową lekką ramą (do wyboru biała, czarna bądź naturalna) lub trzema modelami drewnianych wieszaków. Dlaczego czerń? Świetnie pasuje do ciemnych fragmentów mebli i uważam ją za niezwykle elegancką.

Tak, ta ściana to rodzaj naszej prywatnej botanicznej "wystawki" z bliskimi sercu drobiazgami. Myślę, że po remoncie nie dotkną jej większe zmiany, na pewno jednak pojawi się więcej makramowych kwietników - jak zrobić podobny, krok po kroku wyjaśniam TU (klik).  W jednym z nich koniecznie musi zawisnąć monstera obliqua - moje małe botaniczne marzenie.

Nasz salon jest niezwykle ciepły, dla wielu roślin aż za bardzo - w ten sposób smutny los spotkał część moich oplątw, testuję więc, jakie kwiaty się tu sprawdzą. Zamioculcas i tradescantia są wprost pancerne, calathea to trochę zagadka - rośnie jak szalona, choć miejscami na kilka milimetrów podsychają końcówki liści, szeflera czuje się tu jak w swoim żywiole. Wiszące syngonium to stosunkowo młoda odszczepka, na razie radzi sobie świetnie.

Te rośliny, których najbardziej brakuje mi "w naturze", zrekompensowałam sobie plakatami - paproć w tej formie nie odchoruje zbyt ciepłego i suchego powietrza, monstera cieszy oczy najpiękniejszym kształtem liścia w całym roślinnym świecie, a eukaliptusowi brak tylko zapachu. Choć nie wiem, czy wiecie, że to pochodzące z Australii drzewo można uprawiać w miniaturze w doniczkach i zamierzam podjąć się tego wyzwania :)


Palma i asparagus co prawda z natury wymagają nieco bardziej wilgotnych pomieszczeń, ale w sukurs przyszła mi technika kokedamy - kula z ziemi, gliny i totru keto, owinięta zatrzymującym wilgoć mchem potrafi zniwelować negatywne skutki zbyt suchego powietrza.
Jak taką kokedamę zrobić?


Nie wiem, czy wiecie, ale wraz z końcem lutego i początkiem marca wchodzimy w najlepszy okres do rozsadzania, przesadzania i rozmnażania roślin doniczkowych. Jeśli macie na ten temat jakieś pytania, zostawcie je w komentarzu - postaram się na wszystkie odpowiedzieć. Sama od dwóch tygodni kibicuję nietypowej odmianie bluszczu, który podkradłam sąsiadowi i postanowiłam ukorzenić ;)


**************
Za pomoc w realizacji wpisu dziękuję sklepowi Posterilla.plYou May Also Like

12 komentarze