Farba metaliczna - tradycyjna czy w sprayu? Jak i czym osiągnąć metaliczne efekty.

Przygotowując dwa ostatnie posty, wiedziałam, że nie obejdzie się bez trzeciego- nieraz pytacie mnie, jakich produktów używam, zwłaszcza do osiągnięcia nietypowych metalicznych efektów. Nie zawsze jest to farba - równie często korzystam z lakierów. Dziś przedstawię te, po które sięgam najchętniej i które szczerze mogę Wam polecić jako absolutne must have zarówno przy projektach DIY, jak i przeróbkach czy stylizacjach mebli. Przy każdym produkcie znajdziecie przykładowe projekty, w których je wykorzystałam.

Zdecydowanie mój ulubiony produkt - dostępny w kolorze miedzi, złota i chromu- każdy w wyjątkowo pięknym odcieniu. Nadaje się do stosowania niemal na każdej powierzchni, świetnie kryje- często wystarczy jedna warstwa. Na drewnie, zwłaszcza surowym, tworzy trwałą i odporną na zarysowania powłokę - w przypadku innych rodzajów podłoża nieco łatwiej o rysy i drobne odpryski. Zapach - jak na lakier - nie jest szczególnie drażniący i dość szybko się ulatnia. 

Powierzchnia przed położeniem lakieru w sprayu (dotyczy to też farb w tej formie) musi być wyjątkowo dobrze oczyszczona i odpylona - w przeciwnym razie po malowaniu widoczna będzie każda niedoskonałość. Sama każdy mebel przed malowaniem odtłuszczam przecierając uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Trzeba też pamiętać, by nie położyć zbyt grubej warstwy - może to spowodować nieestetyczne zacieki. Kolejną warstwę kładziemy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej (gdy dotknięta- nie klei się)- zwykle po 4-8 godzinach (szybciej przy bardzo cienkiej warstewce).

Przy malowaniu sprayami musimy pamiętać o bardzo dobrym zabezpieczeniu wszelkich powierzchni, które powinny pozostać czyste - zarówno fragmentów mebli, jak i powierzchni wokół. Ważne, by wszelkie prace wykonywać w ochronnej maseczce na twarzy.

 Cena: ok 15 zł/400 ml.

Połączenie ciemnej głębokiej zieleni i miedzi okazało się strzałem w dziesiątkę.  Szufladka - zarówno na zewnątrz, jak i w środku pomalowana metaliczną miedzią- okazała się mocnym i przyciągającym wzrok elementem, natomiast nóżki sprawiają, że całość jest idealnie wykończona - przynajmniej moim skromnym zdaniem;)

Służą mi w kuchni od roku i nic się z nimi nie dzieje. Przez nikogo niechciana parka stała się jednym z moich ulubionych kuchennych gadżetów - i przedmiotem pożądania znajomych. Choć uwielbiam naturalne drewno - niektóre przedmioty w takiej postaci są po prostu o wiele mniej efektowne, niż ubrane w oryginalny duet kolorów. 

Choć pierwsze eksperymenty wypadły pomyślnie - po sezonie służenia na balkonie - na złotych częściach pojawiły się drobne odpryski (czarna emalia Supermal na drewnianych rączkach nadal jest nie do zdarcia)- w wyniku kontaktu z gresem. Potwierdza to wcześniejszą tezę - na metalu (podobnie szkle czy plastiku) - metaliczna warstwa powinna spełniać funkcję głównie dekoracyjną.


Typowo dekoracyjna farba nadająca się do stosowania na różnych powierzchniach. Dotąd miałam do czynienia tylko z miedzią (dostępna także złota i srebrna), jednak błyskawicznie mnie do siebie przekonała. Gęsta i wydajna, wymaga jednak bardzo dokładnego wymieszania przez otwarciem - albo miałam pecha, albo ma tendencję do rozwarstwiania się. Choć producent zaleca trzykrotną aplikację - już pierwsza warstwa daje mocne krycie i świetnie sprawdziła się przy malowaniu szablonów. Kolejny plus - jest praktycznie bezwonna, bardzo szybko też schnie. 

Cena: ok. 100 zł/0,5 l.

Zwykły taboret dzięki intensywnemu kolorowi farby kredowej i wykończeniu z użyciem szablonów - zyskał na urodzie i nabrał orientalnych nut. Miedziany wzór i takież przetarcia sprawiły, że całkiem naturalnie dawny taboret przyjął nową funkcję - pełnego uroku stoliczka.


Szybkoschnący lakier dekoracyjny, idealny do uzyskania efektu starego złota. Chyba najbardziej wydajny produkt, z jakim kiedykolwiek miałam do czynienia- buteleczka o pojemności 80 ml wystarczy do pomalowania np. dużej ramy. Pigment ma tendencję do opadania na dno, przed malowaniem należy więc mocno wstrząsnąć butelką. Ponieważ schnie bardzo szybko - trzeba się spieszyć w razie konieczności dokonania poprawek. Zapach ma dość mocny, niemniej szybko się ulatnia. Do kupienia niemal w każdym markecie budowlanym i to w nader przyjaznej cenie - około 10 zł. Niezwykle uniwersalny - można nim malować nie tylko na drewnie i metalu, ale także szkle, papierze czy skórze. Dostępny także w wersji srebrnej - Srebrol.

Gorąco polecam ten wpis każdemu, kto chciałby tworzyć własne formy od odlewów - to tania i prosta metoda, która pozwala na wykonanie duplikatów np. rzadkich ramek do zdjęć, dekorów etc.




4. STARWAX POZŁOTA DECO MIEDŹ
Nietoksyczny produkt na bazie wody, wymaga mocnego wstrząśnięcia przed użyciem. Nadaje się do prac dekoratorskich na wszelkich możliwych powierzchniach. Świetnie sprawdza się przy patynowaniu i przecierkach . Dostępny w szerokiej palecie kolorów (tu), pozwala stworzyć całą gamę ciekawych efektów. Ma konsystencję półpłynnego wosku, świetnie nakłada się go nie tylko pędzelkiem, ale też gąbką czy tamponem z bawełny. 

Cena: 15 zł / 59 ml




5. Artykuły kreatywne, do kupienia w Lidlu - tu PASTY AKRYLOWE METALICZNE.
W w/w sklepie często można kupić ciekawe artykuły, idealne dla majsterkowiczów czy fanów DIY  - w ten sposób stałam się posiadaczką pierwszej w życiu szlifierki, później zaś wypalarki, pistoletu do malowania natryskowego, dużego zestawu końcówek idealnie pasujących do mojego Dremela. Regularnie zaopatruję się tam w (pojawiające się cyklicznie) kolorowe zestawy papierów do origami czy kolorowych dziecięcych "zrób to sam", taśmy washi, brokat, szydełka, farby akrylowe i metaliczne pasty- zwłaszcza gdy nie potrzebuję ich w większych ilościach, ale zależy mi na różnych kolorach i efektach. Choć sama nie jestem fanką decoupage- myślę, że idealnie się przy nim sprawdzą. Tu akurat nie mogę znaleźć żadnych zdjęć z przykładami, ale wierzę w siłę Waszej kreatywności i wyobraźni.


WD 40
Choć nie jest to produkt dekoracyjny - uważam go za absolutnie niezbędny w każdej pracowni. Pomoże przy zardzewiałych zawiasach, pomoże uruchomić zaśniedziałe zamki, usunie stare naklejki, także te ze słoików, oczyści skórzane powierzchnie, którym niczym innym nie dało się przywrócić do stanu używalności. Słowem - genialny produkt do wszystkiego.


Mam nadzieję, że ten post okaże się dla Was przydatny- jeśli tak - kliknijcie "udostępnij" i niech wieść niesie się dalej:) 

Tymczasem życzę cudownej i słonecznej niedzieli:)

23 komentarze:

  1. Złotol stał na półce w markecie i swoją wielkością niezbyt zachęcał do kupna. Ale skoro twierdzisz, że taki wydajny :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. On zwłaszcza w tych plastikowych buteleczkach nie wygląda zachęcająco, ale go lubię - jedyne zastrzeżenie jest takie, że zżera niektóre pędzle 😉

      Usuń
  2. Kapitalny wpis! Bardzo Ci dziękuję! :D Przede mną "zabawa" z podobnymi narzędziami czy materiałami, więc chętnie skorzystam ze wskazówek!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ proszę 😊 A o narzędziach - takiej podstawie podstaw w każdej domowej pracowni-szykuję kolejny wpis😊

      Usuń
  3. Większość rzeczy używalam poza pierwszą propozycja i muszę ją kiedyś wypróbować;)No i jestem podobnego zdania;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zdecydowanie mój ulubiony lakier w sprayu - i dotyczy to nie tylko produktów metalicznych, ale i lakierów ogólnego stosowania Śnieżki.

      Usuń
  4. Witam. Jestem początkującą osobą w malowaniu mebli. Czy pozłota Starvaxa nadaje się do pomalowania metalowego stolika. Czy przy okresowym przenoszeniu nie będzie się ścierała. Aga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aga, przede wszystkim weź pod uwagę wielkość tego stolika - mimo dużej wydajności Starwax a - opakowanie to tylko 59 ml (cżyli 4 łyżki - jedno może nie starczyc). Poza tym to preparat na bazie wody, a więc bardziej polecałabym go do dekoracji, a jeśli zależy Ci na tym konkretnym kolorze- po malowaniu zabezpieczylabym lakierem

      Usuń
  5. Wó-de stosuję do wszystkie, nie sądziłem że nadaje się do czyszczenia obuwia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że przy drogich butach miałabym pewne obawy, ale udało mi się w ten sposób wyczyścić ostatnio skórzaną walizkę - bez szkody dla niej, a z wielką korzyścią 😊

      Usuń
  6. Ale świetny poradnik! Ja mam tylko pytanie w jakim dziale szukać tego WD-40?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm,znajdziesz go i w sklepach z autoczesciami, i na takich działach w marketach, a jeśli nie- najczęściej będzie wśród smarów, odmrazaczy bądź kosmetyków samochodowych😊

      Usuń
  7. WD-40 jak zwykle nieśmiertelny, na podorędziu każdego domu :) Co do farb - ja pokochałam wszelkie do malowania metali. Są tak gęste, że z powodzeniem można je wykorzystac do malowania również innych obiektów biurowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że metale rzadko trafiają mi pod pędzel - w swojej prywatnej misji ratowania staroci głównym celem krucjaty uczyniłam stare drewno;)

      Usuń
  8. Mnóstwo bardzo przydatnych informacji w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. oj, przegapiłam ten post a tu tyle mądrości o połysku, będę eksperymentować, dzięki za to zestawienie!

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy jest możliwość "wypsikać" trochę sprayu do jakiegoś pojemniczka i nakładać go pędzelkiem czy za szybko schnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niestety - schnie za szybko i traci właściwości. Do tego rodzxaju uzycia świetnie sprawdzi się natomiast złotol dragon

      Usuń
  11. Taki wybór, ze nie wiadomo na co się zdecydować;) czym najlepiej pomalować butelki na złoto, aby zniwelować ryzyko odprysków? Malowałam wcześniej zwykłym sprayem i niestety po jedynym uzyciu na ślubie są odpryski nie mówiąc już o odpryskach powstających w transporcie w kartonie:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w podobnym przypadku radziłabym skorzystać z farby do szkła/do szkła i porcelany, reszta niestety może mieć słaba przyczepność i będa pojawiały sie odpryski

      Usuń
  12. Witam, mam pytanie jaka dokładnie farba na złoto sa pomalowane metalowe części narzędzi ogrodowych? Chce pomalować częściowo nogi od krzeseł, równiez metalowe w tym momencie pomalowane na czarno i bardzo podoba mi się ten odcien zlota 🙂

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.