Z czystym oknem w Nowy Rok.

Nie lubię myć okien. 
Moja mama uznawała wyłącznie latanie z pokaźnym zestawem ścierek i polerowanie później do sucha - żmudne i nudne- zniechęciło mnie na dobre.
W panieńskim pokoju z jednym jakoś sobie radziłam - w bólach, a jednak.

Kupując mieszkanie, zachwyciliśmy się z Marcinem tym, jak bardzo jest jasne. 
Ponad 20 sporych okien, w tym wielka przeszklona loggia zrobiły swoje.
I jakoś żadne z nas nie pomyślało, że ktoś kiedyś będzie musiał je myć...

Fakt, od początku wziął to na siebie. Najpierw ciąża, a później silna atopia zwolniły mnie z przykrego obowiązku. Co tu jednak kryć - szybko nauczyliśmy się obniżać loty w wymaganiach odnośnie lśnienia i blasku, zadowalając się akcją "pucowanie" dwa razy w roku. Ale jak długo można zaciągać rolety, żeby tylko nie widzieć ptasich pamiątek? 

Pod koniec roku marka Leifheit zaproponowała nam kompleksową pomoc w domowych porządkach. O tym, jak pomaga dbać o różne rodzaje naszych podłóg - przeczytacie TU. Co do odkurzacza - przyznaję - byłam sceptyczna. Bo jak to? Odkurzać okna? Brzmi podejrzanie, a ja mam ograniczoną wiarę w cuda... 

Marcin jednak lubi nowinki, więc nie trzeba było go namawiać do spróbowania;)

Wiecie, że nigdy nie polecam niczego, czego sami nie przetestowaliśmy i z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni - tak samo jest tym razem i to się nigdy nie zmieni. Gwoli uczciwości i bez ściemy - cudów jednak nie ma i okna trzeba umyć. Ale! Trwa to znacznie krócej- okno albo spryskujemy płynem do mycia szyb, albo przecieramy myjką Powerwasher (świetnie sprawdza sie również przy myciu ram) - dzięki systemowi Click pasuje do niej zarówno krótki drążek od odkurzacza, jak i długi od mopa. 
Przy lekkich zabrudzeniach poradzi sobie sama woda, do walki z większymi warto wspomóc się odrobiną detergentu, chociażby płynu do naczyń - pomocne okazało się poręczne dwukomorowe wiadro Combi
I tyle wystarczy - szorować trzeba było raz - po jarzębinowym kleksie jednego z dachowych gołębi. Potem odkurzacz w dłoń i jedziemy - ściąga całą wodę razem z brudkiem z naszych szyb. Bez smug!

Nie stanę się nagle domową boginią z ekstazą w oczach na dźwięk słowa "sprzątanie", ale przyznaję - sama umyłam kilka okien (no dobrze- trzy). Zresztą eksploatujemy nowy sprzęt intensywnie - przy myciu luster (kto ma w domu kulturystę, ten wie, dlaczego idealna przejrzystość to priorytet), parawanu prysznica i płytek, a także  - tu niespodzianka - błyskawicznym osuszaniu blatu czy stołu po przewróceniu szklanki czy zalaniu powyższych, gdy matka ma poranne zaburzenia na linii czajnik-woda-kubek. Jednokrotne naładowanie wg zapewnień producenta wystarcza na 30 minut pracy - wydawałoby się, że to niewiele, a jednak wystarczyło, by umyć wszystkie okna. Jak? Wbudowany sensor sprawia, że ssanie włącza się dopiero przy przyłożeniu ściągaczki do mytej powierzchni - pozostały czas to tryb oszczędzania energii.

Czy dostrzegam wady? 

Oczywiście - jak wspomniałam, odkurzacz nie umyje okien sam;)

A poważnie - zbiornik na brudną wodę ma pojemność 100 ml. W przypadku średnich i dużych okien oznacza to konieczność opróżniania go mniej więcej po umyciu dwóch. Nie jest to  wielki problem- wystarczy posłużyć się drugą komorą wiaderka, niemniej muszę o tym wspomnieć.

Oglądając załączone filmiki możecie uznać, że jest dość głośny. Według mnie dźwięk jest porównywalny z normalnym odkurzaczem, więc tego bym nie demonizowała.

Zdecydowanie to sprzęt, który możemy polecić, zwłaszcza jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami większej ilości okien. U nas skrócił czas ich mycia trzykrotnie, więc oszczędność czasu jest niebagatelna.


* Post powstał we współpracy z marką Leifheit.


*******
Poniżej mała zapowiedź piątkowego wpisu - Kochani, sporo się u nas dzieje i koniecznie chcę się tym z Wami podzielić:)

You May Also Like

13 komentarze