Pomysły na prezent dla dwu-, trzy-, czterolatka - PUZZLE, GRY.

Kochani, skoro listopad za nami, czas najwyższy pomyśleć o prezentach. Mówię jak na spowiedzi- nieraz zdarzało mi się kupić coś w przeddzień Wigilii, a pakować na szybko przed samą kolacją (kiedyś nawet z gośćmi już przy stole...) I choć dumna z tego nie jestem, bo niezbyt miło wspominam tę niepotrzebną nerwówkę, to takie są fakty z przeszłości nie tak w końcu odległej, bo z "ery przedKornelkowej" i jednocześnie "przedblogowej" - czyli sprzed 4-5 lat. Odkąd jednak pojawiła się Ona - o wiele lepiej organizuję swój czas, natomiast blogowanie pozwoliło rozwinąć pasję do dekorowania i dbania o estetykę.

Od trzech lat najpóźniej w pierwszym tygodniu grudnia staram się skompletować wszystkie prezenty. Oczywiście z największą uwagę wybieram te dla najmłodszego członka rodziny- zwłaszcza że w ciągu zaledwie pięciu tygodni okazje są trzy - urodziny, Mikołajki i Boże Narodzenie, a dodatkowo drobne upominki do KALENDARZA ADWENTOWEGO. Ten ostatni zaczęłam kompletować już w październiku:) Kto nas obserwuje, zapewne zauważył, że sporo w nim gier - wszystko za sprawą tego, że zwyczajnie lubimy w nie grać:) Z Mężem najchętniej siadamy do Monopolu, ale potrzeby Kornelki są nieco inne;)

Mam wrażenie- i cieszy mnie to ogromnie - że planszówki przeżywają renesans. Choć to dość wymagająca rozrywka - bo spośród setek propozycji trzeba wybrać dostosowaną do wieku i zainteresowań dziecka, nauczyć się reguł, zapoznać z nimi dziecko i poświęcić nieraz długie godziny na rozgrywki, które lubią nie mieć końca - WARTO! Bo to nie tylko spędzony wspólnie czas - dzieci grające w planszówki świetnie się bawią, rozwijają i uczą, łatwiej wchodzą w interakcje z rówieśnikami, potrafią współpracować w grupie, uczą się zasad zdrowego współzawodnictwa. I to naprawdę widać, choć w przypadku trzylatków jeszcze nie w pełnym wymiarze. Świetnym wstępem do gier dla najmłodszych dzieci będą puzzle - później już idzie z górki;)


Dzisiejszy post nie jest reklamą Trefla, choć nasza kolekcja propozycji od nich wciąż się powiększa. Oferta jest niezwykle szeroka i zróżnicowana - dostosowana zarówno do potrzeb i zainteresowań różnych grup wiekowych, jak i zasobności portfela. Sama lubię zarówno gry, jak i puzzle, więc nie mogło ich zabraknąć wśród prezentowych propozycji dla najmłodszych.


Już półtoraroczne - dwuletnie dziecko można zainteresować serią Baby Classic - to duże, sztywne puzzle, składające się z 2-, 3-, 4- , 5ciu elementów:
3. POJAZDY

Naszym pierwszym zestawem była Świnka Peppa.

Dziecko 2-3 letnie doskonale da sobie radę z serią PUZZLE MAXI 24 - u nas oczywiście hitem okazała się Kraina Lodu:)

Stopniowo możemy zwiększać liczbę elementów - Kornelka w wieku trzech lat bez problemu porusza się w przedziale 24-60 elementów, choć z zastrzeżeniem, że dotyczy to puzzli maxi i w standardowym rozmiarze - mamy kilka zestawów mini, u dziadków ma ich całkiem sporo jeszcze z moich i brata czasów, ale "układanie" polega bardziej na podawaniu nam kolorystycznie pasujących elementów niż samodzielnej zabawie. Arielkę (100el.) wybrałam przypadkowo kierując się przy zamawianiu obrazkiem - i dla trzylatki to za dużo, największym problemem jest tło. 


Ciekawym wyborem są też zestawy "3w1" - trzy różne układanki z coraz większą liczbą elementów (niech żyje Olaf;)


Jeśli chodzi o gry - bardzo podoba mi się seria "Mały Odkrywca" - tu także znajdziemy propozycje dla dzieci w różnym wieku, my zaczęliśmy od PÓR ROKU . Reguły są proste - mamy cztery duże kartoniki, na każdym ten sam domek przedstawiony w różnych porach roku. Gra polega na dopasowaniu do każdego obrazka sześciu mniejszych kartoników z elementami charakterystycznymi dla poszczególnych pór.

Następne było DOMINO - dzięki dobrze znanym postaciom Kornelka szybko zrozumiała reguły i wyraźnie gra sprawia jej przyjemność (okraszona oczywiście stosowną porcją braw za każdym razem;)

Natomiast w KALENDARZU ADWENTOWYM ukrył się CHIŃCZYKMEMOS , CO I GDZIE? oraz ABECADŁO  - tu jestem niemal pewna, że to zdecydowanie za wcześnie, ale moja dziewczynka coraz częściej zabiera mi czytaną książkę, pokazuje literki i domaga się głośnego ich wymawiania (nie, nie podejrzewam, że jest małym geniuszem;) Po prostu często widzi nas z książkami, więc zapewne stąd ciekawość;) Jest też Piotruś, ale nie jestem pewna, czy Młoda sobie z nim poradzi, bardziej będzie to oglądanie obrazków;)

Moja ostatnią - już sprawdzoną - propozycją prezentową jest seria CRAFT CASTLE - to przestrzenne modele konstrukcyjne zamków bajkowych księżniczek, które można dowolnie kolorować, malować, ozdabiać.
To propozycja dedykowana dla dzieci "4+", ale poradzi sobie z nią nawet trzylatek z pociągiem do pędzla - może nie jest idealnie, zwłaszcza gdy w konwencji "mamo, ja wszystko sama pomaluję", ale to przecież ma byc zabawa dla dziecka;) 
Wszystkie elementy wykonane są z grubego, sztywnego kartonu, czytelna instrukcja pozwala łatwo je składać i łączyć, a całość pozostaje stabilna nawet po wielokrotnym składaniu i rozkładaniu elementów. Co ciekawe, poszczególne zestawy bez problemu łączą się ze sobą, więc możliwości budowania coraz to nowych zamków są nieograniczone.
Przyznam się - choć ulubionym kolorem mojego dziecka jest czerwony - moim już niekoniecznie. Sprawdziłam więc w niewidocznym miejscu, jak zamek zniesie kolejne malowanie - tak na wypadek, gdyby Kornelka dała się namówić na zmianę kolorystyki;) I nie ma z tym najmniejszych problemów, więc może kiedyś będzie błękitny;)


Malowanie okazało się olbrzymia frajdą, a wyraz skupienia na jej twarzy - po prostu bezcenny:)


I to już wszystkie moje propozycje na dziś. Oczywiście najchętniej zamówiłabym od razu trzy razy tyle, ale nie samymi grami człowiek żyje - i muszę pamiętać, że nie wybieram ich dla siebie.

Dlaczego warto uwzględnić je na liście prezentów?

Olbrzymi wybór pozwoli dobrać coś odpowiedniego dla Każdego dziecka - chociażby kierując się postaciami ulubionych bajkowych bohaterów.

Szeroki przekrój cenowy - mozna wybrać prezent na każdą kieszeń.

Niewątpliwe walory edukacyjne pozwalają w pełni realizować hasło nauki przez zabawę.

Atrakcyjne wizualnie planszówki mogą stać się wspaniałą alternatywą dla komputera i telewizji - i staną się wspaniale spędzonym czasem w rodzinnym gronie. 

Najważniejsze jednak jest dziecka nie zmuszać:)

Na koniec - kilka słów o jakości, bo to także bardzo ważne. Stanowczo stwierdzam, że jest bardzo wysoka, puzzle czy kartoniki w grach nie wyginają się, nie rozdwajają na brzegach, nie szkodzi im nawet lekkie podgryzanie (przytrafiło się przy pierwszej Peppie;) Gdybym miała wskazać jakieś niedociągnięcia, to byłoby to opakowania- nie zawsze, ale jednak się zdarzyło, że bardzo łatwo rozrywa się na rogach kartonika. Oczywiście - da się skleić, ale osobiście tego nie lubię;) Drugie - i na szczęście ostatnie- zastrzeżenie dotyczy opakowań puzzli mini - często (w 4 przypadkach na 5) rozrywa się już podczas pierwszego otwarcia i później ciężko je zamknąć tak, by nic się nie wysypywało. Ale to oczywiście drobiazgi:)


A jak jest u Was?
Lubicie planszówki?
Kupujecie je dzieciom?
Zdradźcie, jakie marki polecacie:)

You May Also Like

15 komentarze